Експериментальна база дослідно-випробувального полігона Науково-дослідного та проектно-конструкторського інституту

baza1

Експериментальна база дослідно-випробувального полігона Науково-дослідного та проектно-конструкторського інституту входить до переліку об’єктів, що становлять національне надбання України. Розташована у передмісті Харкова (смт. Андріївка Балаклійського району Харківської обл.).

Об’єкт започатковано у 70-х роках як єдиний у колишньому СРСР центр для проведення державних випробувань широкого класу об’єктів спеціального призначення на відповідність вимогам електромагнітної стійкості до вражаючих дій електромагнітних перешкод природного та штучного походження.

BAZA3

База займає площу27 га. і має дві зони. У першій зоні містяться об’єкти інфраструктури, що забезпечують автономне функціонування полігону, у другій – спец-споруди, високовольтне експериментальне обладнання та імітатори для проведення випробувань і науково-дослідних робіт. До складу об’єкта входить єдиний в системі Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України комплекс з 4 Еталонів України імпульсних електричних і магнітних полів, струмів та напруг.

Об’єкт оснащено унікальними імітаторами потужних електромагнітних завад, великих струмів та високих напруг, які дозволяють проводити повномасштабні натурні випробування, включаючи сертифікаційні, на стійкість до дії таких факторів як грозові розряди, електромагнітні імпульси джерел  різноманітного походження, розряди статичної електрики, електромагнітні поля  високовольтних ліній передач, контактної мережі залізниць та інше.

У 2000 році імітатори, якими оснащено об’єкт, увійшли до Міжнародного реєстру (ІЕС 61000-4-32) унікального світового випробувального обладнання.,  представляючи у цієї галузі  Україну поряд з США, Німеччиною, Францією, Росією та інші.

Сьогодні НДПКІ "Молнія" з об’єктом національного надбання є найбільшою в Європі науково-виробничою і випробувальною організацією, до  складу якої входять Центр сертифікаційних випробувань  та Технічний комітет України із стандартизації в галузі електромагнітної сумісності технічних засобів (ТКУ 22 ЕМС).

Об’єкт  НН використовується в інтересах України та зарубіжних партнерів  як:

 - державний центр для проведення різноманітних видів  випробувань широкого класу об’єктів ракетно-космічної та авіаційної техніки, систем військового,  спеціального, промислового, енергетичного, медичного та культурно-побутового призначення, що містять у своїй основі радіоелектронне, електронне та електротехнічне обладнання, на відповідність вимогам електромагнітної сумісності та стійкості до впливів електромагнітних завад природного та штучного походження;

 - полігон для відпрацьовування  високих наукомістких технологій, створення унікальних високовольтних установок з граничними амплітудно-часовими характеристиками для наукових і технологічних цілей;

 - експериментальна база для проведення науково-дослідних робіт фундаментального та прикладного характеру в галузі техніки і електрофізики високих напруг, забезпечення вимог електромагнітної сумісності, грозозахисту, електричної безпеки експлуатації об’єктів ракетно-космічної та авіаційної техніки, енергетичних об’єктів, включаючи атомні електростанції, будинків та споруд промислового та побутового призначення;

- метрологічний центр для проведення робіт зі створення та атестації  нестандартних засобів вимірювань для  реєстрації одноразових імпульсних електричних сигналів у широкому амплітудно-часовому діапазоні;

 - базовий об’єкт України для проведення лабораторних і практичних занять, підготовці    курсових і дипломних робіт студентів, дисертаційних робіт аспірантів та докторантів за спеціальністю «Техніка і електрофізика високих напруг», «Техніка сильних  електричних і магнітних полів».

BAZA2

Джерело: Міністерство освіти та науки України.