Геофізичний комплекс для досліджень атмосфери та припливу метеорної речовини Харківського національного університету радіоелектроніки

hire2

Багатоцільовий геофізичний комплекс для досліджень атмосфери та припливу метеорної речовини ХНУРЕ входить до переліку наукових об’єктів, що становлять національне надбання України. Розташований у с. Вільховатка Балаклійського району Харківської області.

Комплекс має у своєму складі:

1. Радіолокаційна система МАРС (Метеорна автоматизована радіолокаційна система) з автоматичним кутоміром АУ-1 – найбільш чутлива радіолокаційна система у світі, з її допомогою була створена комп'ютерна база даних параметрів радіометеорних потоків, яка дотепер не має аналогів у світі по кількості зібраного матеріалу (приблизно 200 тисяч пакетів параметрів індивідуальних метеорів) і база геофізичних даних атмосферних потоків на висотах 80...105 км.

2. Радіолокаційна система ВЕТА (вітровий автомат), перші розробки якої використовувалися при апаратному забезпеченні "Радянської екваторіальної експедиції"(Сомалі 1968-1970 г). Під час цієї експедиції вперше у світі були отримані фундаментальні геофізичні дані про хвильові процеси у верхній атмосфері та визначено близько 6000 орбіт метеорних часток, дані про які опубліковані у двох каталогах.

3. Для дослідження атмосферних переміщень у нижній  атмосфері на висоті (2...15) км були створені комплекси унікальної апаратури - високопотенційні когерентні РЛС метрового діапазону довжин хвиль СТ РЛС (стратосферно-тропосферна радіолокаційна станція),  вітровий профілометр дециметрового діапазону РЛС ВЗ (вертикального зондування). Аналіз параметрів відбитих сигналів дозволяє одержувати в реальному масштабі часу висотно - часове поле швидкості вітру й інтенсивності турбулентності. Час одержання одного профілю швидкості вітру складає (1...5) хв.

HIRE1

Джерело: Міністерство освіти та науки України.