
Іоносферний зонд Інституту іоносфери
Іоносферний зонд Інституту іоносфери НАН України входить до переліку наукових об'єктів, що становлять національне надбання України. Розташований у м. Зміїв Харківської області.
Структура Іоносферного зонду:
1. Радар некогерентного розсіяння метрового діапазону з зенітною параболічною антеною діаметром100 м(НДА-100).
2. Радар некогерентного розсіяння метрового діапазону з параболічною повно поворотною антеною діаметром25 м(ППА-25).
3. Нагрівний стенд з широкосмуговою антеною вертикального випромінювання (ДАРЗІ) розміром 300 х300 м.
4. Іоносферна станція "Базис" з антеною.
5. Комплекс споруд інфраструктури для забезпечення належного функціонування наукового об’єкту.
Тематика наукових робіт Інституту іоносфери присвячена спостереженню з поверхні Землі за допомогою Іоносферного зонду фізичних явищ у навколоземному космічному просторі шляхом випромінювання зондуючого сигналу, одержання некогерентного розсіяння в діапазоні висот 100 –1500 кмта розрахунку за цим сигналом ряду іоносферних параметрів (електронної концентрації, температури електронів та іонів, іонного складу – кисню, водню, гелію і молекулярних іонів, а також швидкості дрейфу іоносферної плазми, електричних струмів в плазмі, частоти зіткнень часток, потоків тепла і плазми та інше).
Ці експериментальні і теоретичні дослідження навколоземного космічного простору регламентуються співпрацею як міжнародної мережі радарів некогерентного розсіяння, так і діяльністю українських науково-дослідних організацій. З метою створення віртуальної лабораторії спільного наукового користування на базі спеціалізованих радіолокаційних систем вони націлені на: дослідження фізики сонячно-земних зв'язків; експериментальні вимірювання параметрів іоносфери у природному та штучно збуреному станах та розвиток її теорії; математичне моделювання та прогнозування процесів в іоносферній плазмі і т.п. Прикладне призначення іоносферних досліджень – задоволення потреб потенційних користувачів, які враховують вплив ефектів “космічної погоди” на функціонування енергетичних, інформаційних, супутникових та інших технічних систем, вивчають техногенний вплив на середовище з метою вирішення екологічних проблем, а також враховують вплив іоносферних ефектів на погоду та самопочуття і здоров’я людей.
Джерело: Міністерство освіти та науки України.